LÁIC, -Ă, laici, -e, adj. (Adesea substantivat) Care este din afara religiei şi a tagmei bisericeşti, specific acestui domeniu; mirenesc, lumesc. ♦ Fig. (Fam.) Care nu cunoaşte, nu este iniţiat într-un anumit domeniu. [Pr.: la-ic] – Din fr. laïque, lat. laicus.
LÁIC s., adj. 1. s. v. mirean. 2. adj. lumesc, mirean, mirenesc, pământean, profan, (rar) secular, (înv. şi pop.) pământesc, (înv.) politicesc, temporal.

Avand in vedere definitia de mai sus cum poate fi Romania stat laic atat timp cat religia e materie obligatorie in scoli iar popii au salariu de la stat.
As putea fi de acord cu religia in scoli daca s-ar preda echidistant toate religiile. Si nu ma refer la sectele de cartier ci la marile curente religioase: crestinism , iudaism, islamism, budism. Dar la noi se predau doar preceptele ortodoxe.
De ce sa plateasca statul salariile popilor. La cati bani (neimpozitati) castiga din nunti, botezuri, inmormantari, parastase etc. sa-si plateasca singuri salariile. Nu sa-si cumpere masini si aparatura electro-casnica de ultima generatie sau sa-si faca cupole de cupru la biserici.
Fiindca acest guvern ne tot flutura drapelul solidaritatii pe timp de criza, ii cer si eu guvernului si bisericii sa fie solidari cu criza si sa propuna un proiect de act normativ prin care salariile si activitatile specifice cultelor religioase sa fie finantate exclusiv din fonduri private provenite de la enoriasi sau simpatizanti si nu de la bugetul statului si asa impovarat.

Categorii: Diverse

Vlad Robert M. Lutic

Blogger, scriitor, jurnalist.

2 comentarii

Lutyk · 5 mai 2010 la 9:27 AM

@Anonim: Nici nu am spus ca ar fi. Dar ar trebui sa fie. Romania e stat laic doar la nivel declarativ.

Anonymous · 5 mai 2010 la 12:33 AM

romania nu e stat laic prin constitutie 😉

Lasă un răspuns

Substituent avatar

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Lutyk.ro is using WP-Gravatar